به همه آنهایی که محمد رضا جلائی پور را میشناسند علی الخصوص خانم فاطمه شمس همسر محمدرضا جلائی پور

سلام

این نامه شاید کمی به درازا بکشد !

بهتر است قبل از هر چیز خودم رامعرفی کنم که بدانید اینها از زبان کیست ؟ محمد رضا دانش هستم . روحانی زاده ام . درس خوانده رشته فقه و حقوق و با حقوق بین الملل برای کارشناسی ارشد دست و پنجه نرم میکنم . محمد رضا جلائی پور را سالها پیش در روز کنکور سال هفتادو نه در حد یک سلام و علیک دیدم . البته تعریف حسن اخلاق و ایمانش را شنیده بودم ولی آنچه به چشم از او دیدم در استواری بر ایمان برای من که آخوند زاده بودم و برای او که شنیده بودم خط و ربط اش با من همخوانی ندارد عجیب بود . چرا که تا به آنروز فکر میکردم آنها که در مسائل سیاسی بر خلاف من فکر میکنند یا به اصطلاح  "چپی اند" زیاد دین و ایمان قوی ای ندارند و اگر دارند لا اقل مقبول نمی افتد . البته امروزه میدانم که سنجه و معیار مقبولیت دینداری وعبادت اثر آن یعنی تنهی عن الفحشاء و المنکر است ؛ میدانم که نوری میشود در دل مومن و برکاتی را نصیب صاحبش خواهد کرد که چرخ روزگار خوب بمن فهماند که همسر شما هیچ نداشته باشد ایمان راسخی دارد که با دل و جانش در آمیخته و منشاء هر چه تاکنون دارد شده .   

قبل از هرچیز دلم میخواهد بر غیرت زنانه ات در دفاع از همسرت آفرین بگویم که براستی دلیلی است محکم بر آنکه در حال جهاد هستی و مصداق کامل سخن حضرت امیر که "بزرگترین جهاد زن شوهر داری است " .{1}

اینروزها از متن نامه نگاری هایتان به این و آن ؛ نامه هایی که از تمام جان میشود عمق نگرانی یک زن را برای همسرش در آن فهمید و لمس کرد  ؛ خیلی چیزها  درباره محمد رضا جلائی پور دستگیرم شد . هر چند در جریان این نامه نگاری ها که این چند روزه گویا طریق معمول و همگان شده (حتی بین بزرگان) هم خیلی مسائل دستگیر مان شد . براستی حقایقی که در روزهای ملتهب بعد از انتخابات و در پی نامه نگاری های مختلفی که صورت گرفت آشکار شد را نمیتوان از کسانی که صاحب ضمیری روشن و خرد اسلامی و انقلابی و امامی هستند و خود را حافظ خون و آرمان شهیدان میدانند لاپوشانی و مخفی کرد . مهمترین اثر این نامه نگاری ها به گمانم این بود که بر ما روشن کرد که حقیقت همچون کوه استوار است آنچه متغییر است فهم و درک ما از آن است . نامه نگاری های شما صرف نظر از بعضی مواضع سیاسی شخصی تان که محترم است وعطف به قسمتهایی که از محمد رضا گفتید از قاعده اخیر بی بهره نبود .

سرکار خانم : بگذارید به صراحت عرض کنم که الگوی دینداری محمد رضا بنظرم خیلی بدیع و موثر است  . اگر چه همسر شما دوست نزدیک و صمیمی برای من نبوده و گرچه حتی در مسئله ی ایمان و دینداری و دینمداری به هم نزدیک بودیم لکن در مسائل سیاسی دو دیدگاه متفاوت و جدا از هم و هنوز هم معتقدم خط و ربطمان با هم متفاوت است و دو گفتمان متفاوت را دنبال میکنیم . دین و عقیده به مثابه ساقه است به غایت معتقدم که ایشان ساقه اش تنومند است و همین از کوران حوادث و بلا نجاتش میدهد ، بهمین بابت ؛ ارادتی به ایمان و اعتقادش ، دینداری و دینمداری اش با جان و دلم آمیخته که تام است و تمام ؛ که مولدش همان منبع اشتراک دین نگری مان است . فی الواقع  معتقدم که همسرتان مصداق تمام نمای " من اصلح ما بینه و بین الله اصلح الله ما بینه و بین الناس،و من اصلح‏امر اخرته اصلح الله له امر دنیاه،و من کان له من نفسه واعظ کان علیه من الله حافظ.{2} " است .

یکی از دوستان میگفت که اساساٌ زندان و حبس برای نخبگان و فرهیختگان به جای اینکه اثر مستقیم اش را که از چشم مردم دور شدن و از دلها رفتن است را بگذارد اثربعید و غیر منتظره ای خواهد داشت و آن شهرت بیشتراست . یکی دیگر ازرفقا بعد از دیدن  جریان اعترافات آقای ابطحی میگفت" فکر نمیکردم یه روزاز یه آخوند خوشم بیاید و براش نگران شم" . خوانده ام و میدانم که همسرتان از شهرت زیاد هم خوشش نمی آید . نمیدانم خوانده اید یا که میدانید برخی از کثرت دوستان بزرگ میشوند وبه شهرت میرسند و برخی از حسادت ؟ حال این قاعده رخ داده است هرچند دومی یعنی همان حسادت از اولی پیشی گرفته وبه قول علما لف و نشرش مشوش است - اما گمانم بر این است که اگر خیل کثیر دوستانش حرکتی بکنند و بجای تکصدائی ؛ یکصدا و همصدا بشوند ؛ائتلافی بکنند اعلام همبستگی و پشتیبانی کنند در ایجاد موج بزرگ حمایت در آزادی او بی تاثیر نباشد و ان شاءالله باعث شود ایشان زودتر به ساحل امن خانواده و دوستان بازگردد .

من پیشنهاد مشخص و مدوّنی ندارم اما کارهای پیش پا افتاده ای از قبیل طومار و کمپین جمع آوری امضاء وایجاد سایت اینترنتی در حمایت ایشان حد اقل کاری بود که میشد کرد ولی من هنوز اثری از آن نیافتم . بهر حال اینکه راهش چگونه باشد و به چه طریق دست خودتان را میبوسد غرض پیشنهاد ایجاد ائتلاف و همبستگی دوستان دوران مختلف زندگی ایشان منجمله رفقای آکادمیک – مسجدی – حسینه ای – کتابخانه ای و قس علی هذا است .

 فَإنْ حَآجُّوکَ فَقُلْ أَسْلَمْتُ وَجْهِیَ لِلّهِ وَمَنِ اتَّبَعَنِ {3}

پس اگر با تو به محاجه برخاستند بگو من خود را تسلیم خدا نموده‏ام و هر که مرا پیروى کرده نیز خود را تسلیم خدا نموده است

والله المستعان

محمد رضا دانش

شب میلاد حضرت قائم شب نیمه شعبان سال هزار و سیصد و هشتاد و هشت / مرداد ماه/ قم

 

{1} فروع کافى ج 5 ص 507 حدیث 4                               

{2} نهج البلاغه حدیث شماره 89

{3} قرآن کریم آل عمران - 20

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
قائم مقام

با سلام بسی بهره بردم از خواندن این سطور نباشد که به انفرادی روی، و من وصف حالات تو را بنویسم ! ما شما را لینک کردیم البته وبلاگت را، پس شما هم این چنین کن

فاطمه شمس

لطفا کامنت های خصوصی تان را چک کنید دوست عزیز!